A multkor a Facebook-on szörföztem, és mit talátam?!

Elámultam.
Mit nem állítanak csillám webáruházak…
(Kezdd lent, ha nem vagy otthon a kozmetikai üzletben! A ‘FONTOS INFO‘ részben tisztázom a kifejezéseket.)
Ez az állítás: „Termékeink biztonságát szavatolja az unios CPNP szám” szerintem olyan fajsúlyú, mintha én azt mondanám, hogy
„Hűha, a gyermekem felvételi adatlapját most adtam be az egyetemre! Ez garancia arra, hogy tanulmányai végén sikeresen doktorál.” (Épphogy beadtam a felvételire a lapot – még nem is biztos, hogy felveszik, de a diplomában már biztos vagyok?!)
Mielőtt elmondom pontosan, hogy egy csillám terméken jelent e bármit is a CPNP szám (melyre egyesek hivatkoznak), szeretném, hogy tudd, a jövőben segítek neked könnyebben tájékozódni a csillám termékek, arcfestékek, henna világában. Miért? Fontos nekem, hogy mindig tudatosan válassz bőrbarát testfestékeket.
Abszurdia 1.
A képen két 1-es számmal jelölt sort látsz, mert mindkét mondat ugyanazt állítja. Mármint hogy CPNP szám megléte = biztonság. Olvasd el őket!
Sokan egyáltalán nem tudják, hogy a CPNP szám megléte önmagában még semmit nem garantál. Ha én a kisujjamat kezdem el regisztrálni, mint kozmetikai terméket a CPNP portálon, akkor a név, és pár adat megadása után félbehagyhatom a regisztrációt, de a termék (figyelsz? a kisujjam) megkapta a CPNP számot. Nem garantál semmit, de FŐLEG MINŐSÉGET NEM.
Arról most ne is beszéljünk, hogy a kozmetikai termékekre nem kérnek a hatóságok biztonsági adatlapot, csak a veszélyes termékekre. Bőrre való megfelelést tehát ennek az adatlapnak a megléte sem garantál, sőt. A bőrön való használatra való megfelelést az garantálja, hogy a termék nem tartalmaz olyan összetevőket, mely szerepel a tiltólistán. (Az Európai Parlament és a Tanács 1223/2009/EK rendeletében.)
Abszurdia 2.
„Egészséged érdekében érdemes figyelned és csak törvényesen, CPNP számmal ellátott kozmetikumot vásárolj!” – állítja a posztban 2-vel jelölt sorban.
Ez az állítás több sebből is vérzik.
– „törvényesen” ez a szó véleményem szerint leginkább arra utalhat, mintha törvénybe lenne foglalva, hogy a CPNP számot fel kellene tűntetni a csomagoláson.
Nos, utána néztem, mielőtt ezt leírtam, és az ügyvédtől illetve a kozmetikai szövetségtől kapott válasz is megerősített abban, amit eddigi ismereteim alapján is állítottam: ez nem igaz. Úgy tudom, nincs olyan törvény, ami a kozmetikumok CPNP számmal való ellátását (fizikailag való feltűntetését) előírná. Sem a nagy világmárkák, sem a kisebb kozmetikumok csomagolásán nem láthatunk CPNP számot. Vegyél le a polcról egy drogériában egy NIVEA tusfürdőt, és nézd meg magad!
(Én úgy értem a mellékelt fotó alapján, hogy a poszt szerzője az „ellátott” kifejezésen konkrétan azt értheti, hogy a számot fel kell tűntetni a csomagoláson.)
A termékeket el kell látni számmal, de nem a csomagoláson, hanem azáltal, hogy bevisszük a CPNP rendszerbe. Csomagoláson való feltűntetésről szó sincs. Tehát vajon ez garancia bármire is?
Ne higyj nekem (sem)! Próbáld ki magad! Menj be egy olyan üzletbe, ahol jó sok kozmetikum van. Próbálj találni olyan terméket, aminek a csomagolásán látható a CPNP száma. Azt hiszem, most nagyon nehéz feladat elé állítottalak 🙂
Kérlek tehát gondolkodj, mielőtt tudományos részleteket nélkülöző, pusztán hangzatos állításoknak bedőlnél!
Ez után inkább ne felelj meg a poszt író kérésének, mely szerint csak CPNP számmal ellátott terméket kéne vásárolnod, ugyanis a legtöbb terméken, amit használsz, nincs CPNP szám. Ez nem fontos adat, ha a bőröd biztonsága a tét. Ezt tartsd fejben, és a következő csillámos termékeidet, testfestékeid ne emiatt válaszd!
– Az a kifejezés, hogy „egészséged érdekében” figyelj a CPNP szám meglétére, szerintem elégglé hatásvadász, jól hat az érzelmekre, hisz mindenkinek nagyon fontos az egészsége. De csak ennyi. Ugye látod már, hogy a valóságtartalma nulla?
A tanácsom számodra: légy ügyes, tájékozódj, mielőtt bármit is elhiszel! Az egészséged tényleg a legfontosabb, így ennek érdekében a szükséges információkat szakértőtől, hiteles forrásból szerezd be, mint például az egészségvédő hatóságoktól, vagy fogyasztóvédő szervektől. Esetleg olyan csillám-forgalmazótól, aki láthatóan alaposan feltárt tényeket és infót ad neked, nem hatásvadász állításokkal zsonglőrködik.
FONTOS INFOK
1. Mi az a CPNP?
CPNP: Cosmetic Products Notification Portal, a kozmetikai termékek (internetes)
bejelentési portálja.
Ezen a weboldalon kötelező minden kozmetikai terméket forgalmazó cégnek vagy importőrnek bejelenteni minden általa forgalmazott terméket.

2. Mi a CPNP szám?
Ez a szám a kozmetikumok regisztrációs rendszerében, a CPNP weboldalon kapott szám pusztán egy karaktersorozat, mely azt a tényt bizonyítja, hogy a termék adatait (megnevezését, összetételét, használatát, minőségmegőrzési idejét, a gyártási számát, a felelős személyt, súlyát) felvitték a rendszerbe. Még semmilyen minősítést nem jelent a regisztrálónak, így az ő vevőinek sem nyújt semmilyen pluszt, szerintem garanciát sem. Mi éppen ezért soha nem hivatkozunk erre. Megtévesztő és áltudományos volna.

3. Mi történik a bejelentett adatokkal?
A CPNP a felvitt információkat elektronikusan hozzáférhetővé teszi az illetékes hatóságok, toxikológiai központok számára. Ez tehát egy az illetékesek által elérhető online adatbázis. Nem a vevők minőségbiztosítása a célja, hanem az illetékes szervek adatszolgáltatása. Nem szabadna összekeverni a szezonz a fazonnal, mert szerintem ha valaki ez teszi, akkor akár a fogyasztóit is megtévesztheti. Ez pedig súlyos következményekkel is járhat. Egyenesen a vevői bizalomvesztéshez vezethetne, igaz?
4. Garancia a CPNP szám által???
Nem, ilyenről nincs szó a CPNP weboldalán. A egészséggel foglalkozó hatóságok és toxikológiai központok sem ellenőriznek automatikusan kozmetikai termékeket, kizárólag pl. lakossági bejelentés után, vagy tömeges allergiás reakció jelentése után. A teljes felelősség a terméket „felelős személyként” rögzítő személyen van.
5. A felelősség kínos kérdése
A céget, vagy személyt „felelős személy”-nek nevezi a CPNP rendszer, kihangsúlyozva ezáltal, hogy minden felelősség a termékkel kapcsolatban az övé (forgalmazójé vagy importőré).
A felelős személy felelős mindenért, amit a termékről állít, akár egy reklámban, a termék cimkéjén vagy épp a regisztráció során a CPNP rendszerében.
Magyarországi forgalmazás esetén a szigorú magyar fogyasztóvédelmi és polgári és büntetőjogi szabályokat kell betartania mindenkinek, már a tájékoztatás során is, nemcsak a kereskedés során. Tudatos fogyasztóként te is mindig tekints az állítások mögé, sose higgy el mindent a reklámoknak vagy a Facebook posztok szerzőinek!
Hab a tortán: saját kutatásaim alapján egyelőre azt állapítottam meg, hogy a kékesfehér zselés csillám tetoválás ragasztót, amit a fotón látsz, talán nem is gyártják az EU-ban sehol.
Olvass tovább, ezek is érdekelhetnek.
Vélemény, hozzászólás?